Makaleler

Neden Baklagilleri Filizlendirmeliyiz?

Neden Baklagilleri Filizlendirmeliyiz?
  • Tohum, baklagiller ve tahılların besin değerleri zaten oldukça yüksek. Ancak onları sindirmek zor olabiliyor. Nohutu bir gece önceden ıslamak pişirmeyi ne kadar kolaylaştırıyorsa, filizlendirme işlemi de sindirimi kolaylaştırıyor. Tahıl, baklagiller, yenebilir tohumlar farklı miktarlarda fitik asit içerirler. Bu, tohumların fosfor depolama yoludur. Bizim için korkunç zararlı bir madde değildir ama vücudun demir, çinko, kalsiyum emilimini bozar, sindirime yarayan enzimleri bloke eder. Filizlendirmek fitik asidi devre dışı bırakır, dolayısıyla sindirimi ve mineral emilimini sağlamış olur.
  • Filizlendirme sayesinde tohumların içlerindeki vitamin, mineral ve enzimleri bir kaç kat arttırabiliyorsunuz. O minik filizler birer özellikle A, B, C, D ve E vitamin bombası. Uzmanlar bu sebepten özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için filizlenmiş tohum yememizi tavsiye ediyorlar.
  • Filizlerinize kavuşmak için bir kaç gün beklemeniz gerekiyor ama inanın son derece basit ve hesaplı bir aktivite bu. Tek ihtiyacınız olan filizlendireceğiniz malzeme, su ve geniş bir kap ya da kavanoz. Ve tabii biraz da sabır.
  • İlk akla gelen mercimek ve fasulye olsa da, aslında bütün kabuklu baklagiller ve tahıllar, ayrıca ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi tohumlar filizlendirilebilir. En önemli kural, kullanılan malzemenin herhangi bir kimyasal işlemden geçmemiş olması. Organik tohum en sağlıklı tercih olacaktır. Hibrit tohumsa zaten filizlenmeyecektir ve benim tercihim salatayı malzemeleriyle harmanlamak. Salatanızı filizlenmiş tohumlarla daha doyurucu ve besleyici yapabilirsiniz.☺️