Blogs
Pestisitlerin insan sağlığına etkileri

Pestisitlerin insan sağlığına etkileri ve pestisit zehirlenmeleri

Almanya Pestisit Eylem Ağı (PAN Germany), Türkiye’de de endüstriyel tarımda yaygın olarak kullanılan pestisitlerin insan sağlığına etkilerini göz önüne seren ve bu konuda yapılmış araştırmaları bir araya getiren bir makale yayınladı. 

Tüm dünyada, 1940’lardan bu yana kimyasal ve sentetik pestisitlerin kullanımı büyük bir hızla artmaktadır. Pestisit kullanımı, tarlada uygularken direk olarak çiftçileri, ürünü alan tüketicileri ve suya karışarak çevre halkının sağlığını ciddi ölçüde olumsuz etkilemektedir. Araştırmalardan elde edilen veriler, pestisitlerin yaygın ve hatalı kullanımının etkilerinin önemli bir küresel sağlık sorunu olduğunu göstermektedir.

AÜ Gıda Güvenliği ve Araştırma Merkezi'nin Ar-Ge projesi kapsamında gıdalar üzerinde kalan pestisit kalıntıları incelendi. çalışma kapsamında ürünün tüketiciyle buluşma noktası olan semt pazarlarından rastgele seçilen ürünler, laboratuvar ortamında incelendi. domates, biber, salatalık, kabak ve çilekten oluşan yaklaşık 400 örneğin yüzde 21'inde, maksimum değerin üzerinde pestisit kalıntılarına rastlandı.Bu ürünlere patlıcan ve portakal eklenerek 309 üründe daha analiz yapıldı.

Blogs
neden konservede organik tercih etmeliyim?

neden konservede organik tercih etmeliyim?

Hemen hemen her yemek türünün içerisinde kullanılan konserveler, özellikle yaz döneminin sonlarına doğru hazırlanmaya başlanılır ve kış boyu tüketilmeye devam edilir. Konservelerin kullanım amacı ve önemi mutfaklarımızda vazgeçilmez birer temel oluşturur. Yazın düşen gıda fiyatları ile birlikte bol miktarda alırız ve çeşitli işlemlerden geçirerek kışın artan fiyatlardan kurtulmak üzere kullanırız. Bunun yanında kullanıma hazır olması sebebi ile ek işlemler yapmak zorunda da kalmayız. Ancak ne var ki marketlerde satılan konservelerin neredeyse tamamı doğal süreçler kullanılarak elde edilmemiştir. Ürün hammaddeleri ise ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman sera üreticiliği yapılarak karşımıza çıkan bu gıdaların tohumlanma, fidelenme, gübrelenme, ilaçlanma gibi aşamaları hakkında bilgi sahibi olamamaktayız. Organik Konserve farkı ise, kullanılan besinlerin tohum – fide seçimleri sırasında başlar.

Tüm tohum ve fideler daha önceden belirlenen kriterleri taşımaktadır. Bu kriterlerin ilk aşaması doğal olma özelliğidir ki seçilen tohum ve fideler organik tohum ve fidelerdir. Ekim – dikim öncesi, seçilen bölge ve toprağın analizleri de gerçekleştirilir. Kısacası organik tarım hammaddesi kullanılarak toprakta büyüyen bu besinler, diğer konserve hammaddelerinde olduğu gibi kimyasal ilaçlama işlemlerine ya da kimyasal gübre çeşitlerine maruz kalmadan, tamamen organik gübreler aracılığı ile yetiştirilir. Organik Konserve tüketmeliyiz çünkü üretiminden hazırlanmasına, şişelenmesinden, depolanmasına ve evimize girene kadar ayrılan her bir süreç, organik ürün olma kriterlerine tam uyum sağlanması demektir. Kriterlerin tamamı; sağlık kuruluşlarınca saptanır. Organik sertifika alabilmek için devlet tarafından belirlenen kurallara uyulur ve her bir aşama sürekli denetim altında tutulur.
Blogs
Organik olduğuna nasıl güveneceğiz?

Organik olduğuna nasıl güveneceğiz?
Bir ürünün organik olabilmesi için, Avrupa birliği standart ve kurallarına göre T.C. Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği sertifika kuruluşları tarafından sertifikalanması gerekir. Bir ürünün organik olduğuna güvenebilmek için işte dikkat etmemiz gerekenler:
• Organik ürünlerin taşıması gereken bir logo vardır. Bu logo, yuvarlak içerisinde bir Türkiye haritasıdır ve sadece yeşil, mavi, siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır.
• Organik ürünler, etiketinde ‘organik ürün’ ifadesini içermelidir. ‘ekolojik’ veya ‘biyolojik’ kelimeleri de bu ifadenin eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Ancak, her durumda ilgili logonun da bulunması gerekiyor.
• Piyasada birçok ürün; ‘doğal’, ‘hormonsuz’ ifadeleri ile pazarlanıyor, kimilerinin üzerinde Bombus arıları görülüyor. Bu yanıltıcıdır, bu ürünlerin birçoğu organik değil.
• Organik ürünün etiketinde ayrıca; ürünün hasat yılı, üretim tarihi, kime ait olduğu ve “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”e uygun olarak üretilmiş olduğu, organik ürünün kontrol ve sertifikalandırma işlemini yapan yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod numarası ve sertifika numarası da bulunmaktadır.

Organik ürünler neden daha pahalıdır?
Organik üretim için gerekli olan denetim ve sertifikalandırma işlemleri ve doğal tohum, organik gübre, işçilik maliyeti, tarlanın bekleme süresi gibi özel durumlar, organik ürünlerin fiyatının pahalı olmasına neden oluyor.

Blogs
NEDEN BAKLAGİLLERİ FİLİZLENDİRMELİYİZ?

????Tohum, baklagil ve tahılların besin değerleri zaten oldukça yüksek. Ancak onları sindirmek zor olabiliyor. Nohutu bir gece önceden ıslamak pişirmeyi ne kadar kolaylaştırıyorsa, filizlendirme işlemi de sindirimi kolaylaştırıyor. Tahıl, baklagil, yenebilir tohumlar farklı miktarlarda fitik asit içerirler. Bu, tohumların fosfor depolama yoludur. Bizim için korkunç zararlı bir madde değildir ama vücudun demir, çinko, kalsium emilimini bozar, sindirime yarayan enzimleri bloke eder. Filizlendirmek fitik asiti devre dışı bırakır, dolayısıyla sindirimi ve mineral emilimini sağlamış olur.

????Filizlendirme sayesinde tohumların içlerindeki vitamin, mineral ve enzimleri bir kaç kat arttırabiliyorsunuz. O minik filizler birer özellikle A, B, C, D ve E vitamin bombası. Uzmanlar bu sebepten özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için filizlenmiş tohum yememizi tavsiye ediyorlar.

????Filizlerinize kavuşmak için bir kaç gün beklemeniz gerekiyor ama inanın son derece basit ve hesaplı bir aktivite bu. Tek ihtiyacınız olan filizlendireceğiniz malzeme, su ve geniş bir kap ya da kavanoz. Ve tabii biraz da sabır.

????İlk akla gelen mercimek ve fasulye olsa da, aslında bütün kabuklu baklagiller ve tahıllar, ayrıca ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi tohumlar filizlendirilebilir. En önemli kural, kullanılan malzemenin herhangi bir kimyasal işlemden geçmemiş olması.organik tohum en sağlıklı tercih olacaktır.hibrit tohumsa zaten filizlenmeyecektir

????ve benim tercihim salatala malzemeleriyle harmanlamak. Salatanızı filizlenmiş tohumlarla daha doyurucu ve besleyici yapabilirsiniz ☺️

Blogs
DOĞAL NEDİR, ORGANİK NEDİR?

Doğal dediğimizde insan aklına hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen gıda geliyor. Lakin bu, tamamıyla yanlış bir kavramdır. Doğal kelimesi adı üstünde doğal, doğada yetişen anlamındadır. Örneğin, bir ürün tarlada yetişiyor. Tarlanın yanında fabrika var ve bu fabrikanın bacasından çıkan ağır metal içeren duman tarlada yetiştirdiğimiz ürüne temas ediyor. Organik ürünlerinin tam tersine doğal ürünlerinin sürecinde herhangi bir sertifika zorunluluğu ve ürünün kontrol süreci yoktur. Bu yüzden, tarlada çıkan ya da doğada bulunan herhangi bir ürün, doğal ürün olarak etiketlenip satışa çıkabilir ya da evde yapılan reçellere , domates ürünlerine de doğal denilebilir.

Organik üründe ise hiçbir kimyasal madde kullanılmaz ve insan sağlığına zarar verebilecek hiçbir şey kullanılmaz. Organik ürünlerin, satışa sunulana kadar geçen üretim ve ulaştırma süreçlerinin her aşaması incelikle kontrol edilmeli ve tek tek sertifika almalıdır. Bir ürünün organik olarak sertifikalandırılması için ne gibi süreçlerden geçtiği şöyle sıralanabilir:

☀️Tarlanın denetlenmesi,

☀️Üretimi yapacak kuruluşun/çiftçinin sertifikalanması,

☀️Hangi tohumun kullanıldığı (GDO'lu olup olmadığının kontrolü),

☀️Kullanılacak olan gübrenin sertifikalanması ve denetlenmesi,

☀️Böcek ilacı kullanıp kullanılmadığının tespit edilmesi,

☀️Bitmiş ürünün sertifikasyonu,

☀️Paketlenmiş ürünün denetlenmesi ve sertifikalandırılması,

Ancak anlatılan tüm süreçleri başarılı bir şekilde yerine getirebilen ürünler "organik" diye adlandırılır.