Organik olduğuna nasıl güveneceğiz?

Organik olduğuna nasıl güveneceğiz?

Organik olduğuna nasıl güveneceğiz?
Bir ürünün organik olabilmesi için, Avrupa birliği standart ve kurallarına göre T.C. Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği sertifika kuruluşları tarafından sertifikalanması gerekir. Bir ürünün organik olduğuna güvenebilmek için işte dikkat etmemiz gerekenler:
• Organik ürünlerin taşıması gereken bir logo vardır. Bu logo, yuvarlak içerisinde bir Türkiye haritasıdır ve sadece yeşil, mavi, siyah ve beyaz renklerinden oluşmaktadır.
• Organik ürünler, etiketinde ‘organik ürün’ ifadesini içermelidir. ‘ekolojik’ veya ‘biyolojik’ kelimeleri de bu ifadenin eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Ancak, her durumda ilgili logonun da bulunması gerekiyor.
• Piyasada birçok ürün; ‘doğal’, ‘hormonsuz’ ifadeleri ile pazarlanıyor, kimilerinin üzerinde Bombus arıları görülüyor. Bu yanıltıcıdır, bu ürünlerin birçoğu organik değil.
• Organik ürünün etiketinde ayrıca; ürünün hasat yılı, üretim tarihi, kime ait olduğu ve “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”e uygun olarak üretilmiş olduğu, organik ürünün kontrol ve sertifikalandırma işlemini yapan yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod numarası ve sertifika numarası da bulunmaktadır.

Organik ürünler neden daha pahalıdır?
Organik üretim için gerekli olan denetim ve sertifikalandırma işlemleri ve doğal tohum, organik gübre, işçilik maliyeti, tarlanın bekleme süresi gibi özel durumlar, organik ürünlerin fiyatının pahalı olmasına neden oluyor.

Add Comment